بررسی و دانلود پاورپوینت فصل چهارم کتاب درآمدی بر روانشناسی دین (سنجش دینداری) نوشته مسعود آذربایجانی

بررسی و دانلود پاورپوینت فصل چهارم کتاب درآمدی بر روانشناسی دین (سنجش دینداری) نوشته مسعود آذربایجانی دارای نکات کلیدی خلاصه کتاب روانشناسی دین مسعود آذربایجانی,کتاب درآمدی بر روانشناسی دین,پاورپوینت کتاب درآمدی بر روانشناسی دین,درآمدی بر روان شناسی دین,سعود آذربایجانی ,سید مهدی موسوی اصل,پاورپوینت فصل چهارم,درس هشتم تاریخچه و روش‌های سنجش دینداری,درس نهم: مشکلات

پاورپوینت فصل چهارم کتاب درآمدی بر روانشناسی دین (سنجش دینداری) نوشته مسعود آذربایجانی و سید مهدی موسوی اصل در قالب pptx و در حجم 40 اسلاید: 

شامل: 
درس هشتم: تاریخچه و روش‌های سنجش دینداری
درس نهم: مشکلات و محدودیتهای اندازه‌گیری دینداری

بخشی از متن:
سنجش دینداری رویکرد علوم جدید
 در دوره رنسانس (از قرن شانزده با مطالعات گالیله، نيوتن، بیکن و دیگران به ویژه با پیدایش روانشناسی علمی (در اواخر قرن نوزدهم) چارچوب کمی و تجربی را بر همه علوم از جمله روانشناسی تحمیل کرده است.
 توجه روزافزون به پرسشنامه ها و آزمون ها در عرصه ها و شاخه های گوناگون روان شناسی نیز، حکایت از پذیرش علمی و روشمند همین رویکرد در روانشناسی دارد.
 از آنجا که روان شناسی دین، به عنوان شاخه ای از روان شناسی از این قاعده بیرون نیست و رویکردهای تجربی و کمی در آن جریان دارد، سنجش و اندازه گیری باورهای دینی، گام اساسی و واسطه مهمی در تحلیل های روان شناختی از دین به شمار می آید.
تاریخچه و روش های سنجش دینداری
طبقه بندی افراد از روی ویژگی های آنان، به منظور مقایسه با یکدیگر در کتاب های دینی 
در تورات، کتاب یهودیان، «یهوه» به ژدئون در مورد انتخاب جنگجویان چنین می گوید
«برای سرکوبی دشمنان، فقط سربازانی را برگزین که بتوانند بدون خم کردن زانو از چشمه آب بنوشند».
در قرآن کریم درباره طالوت – یکی از فرماندهان لشکر بنی اسرائیل – چنین گزارش شده است
هنگامی که طالوت به فرماندهی لشکر بنی اسرائیل منصوب شد سپاهیان را با خود بیرون برد.
 به آنان گفت: خداوند شما را به وسیله نهر آب آزمایش می کند؛ آنان که به هنگام تشنگی از آن بنوشند از من نیستند و کسانی که جز یک پیمانه با دست خود بیشتر از آن نخورند، از من هستند. پس جز عدهای کم، همگی از آن آب نوشیدند» 

دانلود مستقیم فایل