بررسی و دانلود تحقیق بررسی شهرسازی دوره پهلوی از منظر فرهنگ و هنر ایرانی _ اسلامی

بررسی و دانلود تحقیق بررسی شهرسازی دوره پهلوی از منظر فرهنگ و هنر ایرانی _ اسلامی دارای نکات کلیدی تحقیق بررسی شهرسازی دوره پهلوی از منظر فرهنگ و هنر ایرانی ,اسلامی,فایل ورد معماری دوره پهلوی,فایل word شهرسازی دوره پهلوی,فرهنگ و معماری,عوامل بنیادی معماری ایران,گرایشهای معماری دوره پهلوی اول,معماری و شهرسازی در دوره پهلوی,ساختار معماری

توضیحات:
فایل تحقیق بررسی شهرسازی دوره پهلوی از منظر فرهنگ و هنر ایرانی _ اسلامی، در حجم 41 صفحه آماده پرینت.

بخشی از متن:
چکیده
با تغییر حکومت و شروع دوره‌ی پهلوی اول در سال 1304 خورشیدی شهرسازی ایران نیز دستخوش تحول گردید و با الهام از اندیشه‌‌های شهرسازی اروپا و اشاعه‌ی سبک بین الملل شهرسازی ایران نیز به سمت مدرن شدن پیش رفت. لذا در این پژوهش با استفاده از روش کتابخانه‌ای و شیوه‌ی توصیفی تحلیلی کوشیده شده است مولفه های فرهنگ و هنر اسلامی ایرانی در شهرسازی این مقطع از تاریخ ایران مورد بررسی قرار گیرد. بررسی مقالات متعدد در زمینه پژوهش نشان داد در دوره‌ی پهلوی اول مفهوم شهر نوین در مقابل شهر سنتی ایرانی تغییر کرد؛ تخریب بافت سنتی، تشویق به شیوه‌ی زندگی به سبک غربی، تبدیل بازار سنتی تولیدی به بازار مصرفی، تغییر کاربری میادین به مکانی صرفاً برای عبور و مرور، ایجاد طبقات شهری، توسعه‌ی نابرابر محلات و تبدیل شهر به عنوان نماد حکومت از نتایج شهرسازی نوین در این دوره بود. این دوره با تغییراتی به صورت معماری شبه سنتی ظهور نمود که تلفیقی از )معماری اواخر قاجار با عناصر وارداتی و یا موتیف های اسلامی( بود.
کلیدواژه: مولفه های فرهنگ هنر اسلامی ایرانی، شهرسازی، دوره پهلوی

مقدمه
رشد و توسعه‌ی صنعتی، تحولات تکنولوژیک، رشد قابل ملاحضه‌ی جمعیت و تحول در شیوه‌ی معیشت، شهر صنعتی قرن نوزدهم را دچار مشکلات و پیچیدگی‌هایی کرد که پاسخ به آن‌ها به سادگی قرون گذشته میسر نبود.
پاسخ‌های موقت و مقطعی در شهرهای بزرگ کارساز نبوده، هر لحظه بر مسائل و مشکلات بهداشتی شهر افزوده می‌شد؛ آلودگی‌های هوا، آب، خاک و شیوع بیماری‌های طاعون، وبا و … بخشی از معضلات شهر صنعتی این قرن بود. سرمایه داری هم در مرحله‌ای از تحول قرار گرفته بود که بیش از پیش تضادهای طبقاتی را دامن زد و موجبات برانگیختن خیل عظیم کارگران و شکل گیری جنبش‌های کارگری را فراهم ساخت. پاسخ به این مسائل و به ویژه مسأله‌ی مسکن کارگری هم خصوصاً در کشورهای اروپایی بسیار مشکل می‌نمود. مجموعه‌ی عوامل فوق، شهر صنعتی را آشفته و مغشوش ساخته و روحیه‌ی نوپسندی، نوگرایی و بهینه خواهی مردم نیز نظم و انتظام نوینی را می‌طلبید(شیخی، 1389: 16).
شاید اگر به شرایط زیستی بشر پسا صنعتی توجه کنیم، به محلاتی کثیف و پر ازدحام که در آن‌ها فقر و جرم و نا امنی موج می‌زد، آرمان شهرسازان قرن بیستم احترامی در خور بیابد. جایگزین کردن شرایط نامناسب با شرایطی در خور شأن انسان در آغاز، رؤیایی باشکوه بود. امّا در این جایگزینی آن چه از دست رفت، خود، شأن انسانی بود. کافکا محیط کودکی خود را با توصیف محله‌ی فقر زده‌ی جوزف در پراگ به تصویر می‌کشد. امّا در عین حال آن چه را که در تقابل با این محله قرار می‌گیرد را نیز تأیید نمی‌کند؛
«در این خانه‌های غریب قرون وسطایی که زیر یک سقف در هم پیچیده شده بودند… اتاق‌های کوچک کم نور که تداعی گر لانه‌ی حیوان بود تا اتاقی برای یک موجود انسانی… آن جا در اتاق‌های سیاه شده از دود، گوش آدمی از صداهای آزاد دهنده‌ی ساز دهنی یا چنگ ناکوکی کر می‌شد که سیم‌های آن در زیر انگشت‌های کج و معوج یک چنگ نواز کور پیر کشیده می‌شد. این صداها احساسات عمیق مالیخولیایی را بیدار می‌کرد. حال آن که در آن سوی جاده، پشت پنجره‌های پر نور، مردم در حال فریاد زدن و رقصیدن با نوای پیانو بودند. این جا در میان رسوبات کلان شهر، هم پولِ آسان به دست آمده و هم پولِ سخت به دست آمده، سلامت و جوانی به باد می‌رفتند و دفن می‌شدند».
این شرایط پراگ مشابه شرایطی بود که چند سال قبل تر آن پاریس مرکزی با آن روبرو بود. پاریسی پیر و پر مشکل که ‘هوسمان’ با جراحی‌های خود، از آن پاریسی تازه و زیبا ساخت. کوچه‌های باریک و پر پیچ و خم و گل آلود آن، جای خود را به بلوارهای عریض و مستقیم سنگ فرش شده‌ای دادند که به گردشگاه طبقه‌ی ممتاز پاریس آن روزگار بدل شده بود. پاریس جدید الگوی بسیاری از شهرهای دیگر اروپا از جمله پراگ قرار گرفت. در پراگ 1893 قانون بازنگری در بهداشت به اجرا درآمد و بیشتر محله‌ی جوزف پراگ تخریب و بازسازی شد و خیابان شریانی اصلی که محله را قطع می‌کرد، بلوار پاریس نامیده شد(مولوی، 1388: 127).
و …

فهرست مطالب:
چکیده
مقدمه
ادبیات پژوهش
مقدمه ای بر هنر اسلامی – ایرانی
فرهنگ اسلامی ایرانی
معماری
معماری و فرهنگ
معماری ایرانی – اسلامی
عوامل بنیادی معماری ایران
گرایشهای معماری دوره پهلوی اول
معماری و شهرسازی در دوره پهلوی
ساختار معماری در دوره پهلوی
ویژگی های معماری دوره پهلوی
شهرسازی نوین
نتیجه گیری کلی از معماری دوره پهلوی اول در دوره پهلوی اول
منابع و مراجع

این فایل تحقیق در قالب ورد در 41 صفحه آماده پرینت برای دانشجویان رشته معماری تهیه شده است.


دانلود مستقیم فایل