بررسی و دانلود پاورپوینت بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید در نوزادان

بررسی و دانلود پاورپوینت بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید در نوزادان دارای نکات کلیدی پاورپوینت بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید در نوزادان,پاورپوینت, بیماری, کم ,کاری ,مادرزادی ,تیروئید, در ,نوزادان,

نوع فایل power point

قابل ویرایش 17 اسلاید

قسمتی از اسلایدها

تيروئيد غده كوچكي است كه در جلوگردن قراردارد وظيفه اصلي اين غده توليد و ترشح هورموني بنام تيروكسين در بدن است اين هورمون نقش مهمي در سوخت و ساز سلولهاي مختلف و رشد و نمو بدن دارد .

اثرات هورمون تيروكسين در رشد و تكامل مغز بسيار مهم و ضروري است . اگر به هر دليلي اين هورمون توليد نشود و يا توليد آن كم و يا غير طبيعي باشد عوارضي در بدن پديدار مي گردد به عنوان مثال نوزاد دچار عقب ماندگي ذهني و كوتاهي قد خواهد شد .

وظیفه اصلی غده تیروئید ساخت ، ذخیره و آزاد سازی هورمون است. هورمون‏های تیروئید که T3 و T4 (تيروكسين) نامیده می‏شوند بسیاری از اعمال حیاتی بدن مانند متابولیسم انرژی ، ضربان قلب و دمای بدن را کنترل می‏کنند و روی وزن ، ذهن و نیز دوره‌هاي قاعدگي و باروری تاثیر می‏گذارند .

غده تیروئید برای تولید هورمون نیاز به ید دارد که آن را از غذایی که می‏خوریم تامین می‏کند. در داخل غده، یدی که از خون جذب می‏شود به اسید آمینه تیروزین متصل می‏شود و مجموع آن دو در ساخت هورمون‏های تیروئید نقش اساسي دارند.

فهرست مطالب و اسلایدها

غده تیروئید

وظایف غده تیروئید

نقش هورمون تيروكسين در بدن چیست

كم كاري مادرزادي تيروئيد چيست

میزان شيوع بيماري

عوامل مساعد كننده بروز بيماري

عوارض بيماري

علائم باليني

نکات قابل توجه

درمان

پيگيري بیماران

علائم درمان بيش از حد

ميزان حد نصاب براي فراخوان

نوزاداني كه نياز به انجام غربالگري مجدد دارند


دانلود مستقیم فایل